"X" TEAM

SDH Olešnice ”X” TEAM

2009 – 2010

Požární útok - stává se objektivním až v okamžiku, kdy voda umí být v proudnicích rychleji, než proudař na čáře.

Dobrý den, dovolte nám, abychom Vás v tomto zpravodaji seznámili s činností jednoho z družstev Olešnických hasičů, které se soustředí na požární sport, a to hlavně na disciplínu POŽÁRNÍ ÚTOK.

Začátkem roku 2009, když jsme museli skončit v kategorii žáku kvůli věku, padl návrh založit družstvo, ne dorostenecké kategorie, ale mužské. Základ týmu byl Jiří Dudek, Lukáš Heinrich, Lukáš Hampl a Michal Šmoldas, dále se přidal Martin Bureš, Tomáš Hampl a Juraj Vaňák. Přestože bychom správně měli spadat do kategorie dorost (náš věkový průměr byl v první sezoně 17 let), soutěžíme od počátku v kategorii muži a rovnáme se těm nejlepším družstvům na Olomoucku, Prostějovsku a Šumpersku.

V dubnu 2009 jsme začali trénovat pod vedením Marka Heinricha na naši první sezónu. Pravidelným trénováním se pomalu přicházelo na to, komu pasuje jaký post.

Dopadlo to takto: koš – J.Dudek, savice – J.Vaňák, stroj – L.Heinrich, spoj B – L.Hampl, rozdělovač – M.Šmoldas, levý proud – M.Bureš, pravý proud – T.Hampl.

První tréninky požárního útoku jsme zkoušeli se zásahovým strojem PS 12,

Naší první soutěží se stala 23. 5. 2009 Okrsková soutěž v Kozově, kde jsme získali první místo a výhrou jsme si tak zajistili postup na okresní kolo v PS.

První tvrdá zkouška se sportovním strojem PS 18, byla Pohárová soutěž v Měrotíně, “Memoriál Josefa Vitoula”, kde jsme po nepovedeném útoku na 2B hadice s časem 27,01 obsadili 12. místo.

20. 6. 2009 následovalo již zmiňované okresní kolo v PS, které se konalo v Šumvaldě. Zde jsme se v naší oblíbené disciplíně požární útok umístili na 4. místě, útok byl zde proveden na 3B hadice s přetlakovým ventilem a nástřikovými terči. Po disciplínách 100m s překážkami a štafetovým během 4x100m jsme obsadili celkové 4. místo, což bylo doposud nejlepší umístění v historii sboru.

První ligová zkouška následovala 5.7.2009 v Pavlově, kde jsme se zúčastnili HOLBA CUPU tzv. Velké ceny okresu Šumperk v požárním útoku. Zde jsme obsadili poslední příčky po neplatném útoku, který zavinila bouchnutá B hadice.

Dne 11. 7. 2009 jsme vyrazili do nedalekých Haňovic, na dnes už bývalou Velkou cenu Olomoucka, kde jsme poprvé náš požární útok stlačili pod hranici 17 vteřin. Náš čas 16:52 na 2B hadice byl velkým úspěchem, stačil na 6. místo z 25 družstev mužů.

25. 7. 2009 jsme útočili na Pohárové soutěži ve Vilémově, náš čas 17,66 na 2B hadice (zásahové) ,stačil na naší první výhru na pohárové soutěži.

po nabrání drobných zkušeností, jsme začali trénovat se sportovním strojem PS 18. Museli jsme překonat velké úsilí a nebezpečí, než jsme si na tento silný stroj všichni zvykli.

Chtěli bychom poděkovat SDH Olešnice, občanům Olešnic, našim fanouškům, rodičům a všem dalším, kteří nás podporují. Velké díky patří panu Jaroslavu Sedlářovi st., který nás jako

”X” TEAM doprovázel ve funkci starosty SDH dva roky.

Ještě jednou děkujeme SDH Olešnice, občanům obce a obecnímu úřadu Bouzov za podporu, a za to jaké máme zázemí na Olešnicích, jinak bychom těchto výsledků nikdy nedosáhli.

Přestože rok 2009 byl náš první, měli jsme své náhradníky, byl to Filip Krampla a Pavel Bureš.

Skončil rok 2009, a tím i naše první sezóna, která nám ukázala, že se nemusíme bát soutěžit proti mužským týmům, které běhají už několik let, ale musíme být TÝM.

ROK 2010, 2. sezóna, nový sportovní stroj 2,0L , jiné prestižnější soutěže.

První výkřik nové sezóny byl, když jsme jeli 8. 4. 2010 k panu Poláškovi pro nový stroj PS 20 (1980 ccm). Hned další den se po skončení zimní přípravy uskutečnil první trénink s tímto strojem, ale bohužel na sucho, nebudeme tady rozebírat proč se běhalo bez vody.

Krásné druhé místo se nám podařilo získat 1. 8. 2009 na Pohárové soutěži na Pindě, kterou pořádají hasiči ze Savína, čas útoku byl 16:61 (2B hadice, zásahové).

O týden později jsme vyjeli na další Pohárovou soutěž do Slavětína , kde jsme zklamali a neuspěli, oba pokusy které jsme měli, byly zaznamenány jako neplatné.

Za velmi nepříznivého počasí jsme se zúčastnili, soutěže v Lišnici, která byla taky Pohárová a na rozmáčeném terénu jsme obsadili 2. místo s časem 21,34 (2B hadice, zásahové).

29. 8. 2009 skončila naše účast na Pohárové soutěži v Luké krásným 2. místem, kde byl náš čas 16,22 (2B hadice, sportovní). Vítězství nám uteklo opravdu o okamžik, předběhla nás Cholina s časem 15, 85.

A už nás čekala naše poslední soutěž v této sezóně, a to na domácí půdě. Doma se nám velice dařilo a s časem 16,52 (2B hadice, zásahové) jsme zvítězili.

Naši první sezónu máme za sebou, ukončila ji naše domácí Pohárová soutěž 12. 9. 2009, tuto sezónu jsme odjeli 11 závodů, což nám na první rok úplně stačilo. Trénovali jsme dvakrát až

třikrát týdně útoky a běžci zepředu chodili navíc individuálně běhat. Již v této době jsme se ale těšili na sezonu další, protože vedení našeho sboru se dohodlo na “postavení nového sportovního stroje PS 20 (1980 ccm). Pro “Máňu I” (náš starý stroj PS 18) si hned 13. 9. 2009 přijel nový majitel.

V listopadu začala zimní příprava na další sezónu, v tělocvičně na Bouzově.